- abcmigrena.pl
- Pytania i odpowiedzi
- Migrenowy ból głowy
Migrenowy ból głowy
Witam! Mam 38 lat, 5 lat temu urodziłam dziecko. Bóle głowy miewam od ok. 10 lat, z czego po urodzeniu dziecka są tak silne, że nie pomagają normalne środki przecownólowe, tylko przepisywane przez lekarza, np. środek z grupy triptanów. Ból występuje z reguły przed terminem miesiączki, trwa ok. 2-3 dni i obejmuje zazwyczaj lewą stronę głowy z natężeniem na część twarzową z oczodołem.
Byłam u neurologa - tomografia nic nie wykazała, niewielkie zmiany w EEG (podobno typowe przy bólach głowy). Lekarz rozważał leczenie lekami przeciwpadaczkowymi, ale się nie zdecydowałam. Dodam również, że ból występował w czasie samej ciąży, po urodzeniu (nie brałam środków antykoncepcyjnych) oraz teraz - kiedy biorę środki antykoncepcyjne. Proszę o radę - może do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić? Pozdrawiam, Marta.
Witam!
Jeżeli chodzi o rodzaj specjalisty - to neurolog rzeczywiście jest najodpowiedniejszy w tego typu dolegliwościach. Przy bólach głowy bardzo ważny jest wywiad - rozumiem, że neurolog nie miał wątpliwości, że to są bóle migrenowe. Jeżeli w badaniu neurologicznym, w tomografii komputerowej (najlepiej z kontrastem) nie było żadnych ochyleń, zazwyczaj dalsza diagnostyka nie jest potrzebna.
Zastanowiłabym się natomiast nad leczeniem - wprowadzając profilaktykę, jeżeli bóle ataki migreny są częste. Rzeczywiście leki przeciwpadaczkowe, a także leki przeciwdepresyjne, można stosować w profilaktyce bólów migrenowych, ale w pierwszej kolejności sięgnęłabym po antagonistę wapnia, ewentualnie po lek z grupy beta-blokerów, ale to już trzeba zaplanować z lekarzem neurologiem. Dobrze by było, aby była Pani pod stałą opieką poradni neurologicznej bądź poradni leczenia bólów głowy (która jest rodzajem poradni neurologicznej). Dobrze też, by w dalszym ciągu miała Pani do stosowania doraźnego leki z grupy triptanów, które należy zażyć na początku bólu zwiastującego właśnie taki dłuższy atak migreny.
Na koniec - środki antykoncepcyjne są względnym przeciwwskazaniem przy migrenie - mogą nasilać ataki bądź je prowokować, więc jeżeli to możliwe proponowałabym spróbować na jakiś czas zamienić ten sposób antykoncepcji na inny i w tym czasie obserwować, czy będzie poprawa, czy ataki będą rzadsze lub będą lżejsze, czy też będą lepiej reagować na leczenie.
Polecam również poniższy krótki artykuł.




Dodaj nowy komentarz