Domowe metody walki z migreną
Migrena to poważna choroba neurologiczna. Skala i częstotliwość migrenowego bólu zwykle są bardzo uciążliwe i znacznie utrudniają codzienne życie chorego. Przeważnie migrena wymaga specjalistycznej konsultacji z lekarzem i podania leków dostępnych na receptę. Tylko w wypadku lekkich napadów choroby możemy podjąć próbę samodzielnego, domowego leczenia.
Sposoby na przetrwanie ataku migreny
Osoby cierpiące na migrenę z aurą są w stanie wcześniej przewidzieć zbliżający się atak. Im szybciej zażyją leki, tym większa szansa, że ból migrenowy nie rozwinie się lub będzie mniej nasilony. Oprócz kuracji pod okiem lekarza, przydaje się również wiedza na temat domowych sposobów, które pomogą przetrwać atak i załagodzić jego objawy.
Walka z migreną bez recepty:
- Spróbuj wziąć jeden z powszechnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych zawierający np. paracetamol, ibuprofen, czy kwas acetylosalicylowy. Jeśli przebieg migreny jest łagodny, możesz poczuć ulgę. Pamiętaj, że nigdy nie należy brać większej ilości tabletek przeciwbólowych niż mówi ulotka, nawet jeśli nie widzisz poprawy! W przypadku silnych migren z aurą i innymi objawami towarzyszącymi, takimi jak: mdłości, wymioty i światłowstręt, tabletki bez recepty nie wystarczą. Najlepiej zgłosić się od razu do lekarza.
- Połóż się w cichym i wygodnym miejscu próbując przeczekać atak. W pomieszczeniu zlikwiduj wszelkie źródła światła, zasłoń okna i zgaś lampy, dzięki temu złagodzone zostaną objawy światłowstrętu. Spróbuj zasnąć, sen może złagodzić ból, w tym czasie zaczną działać leki.
- Stosuj ciepłe lub zimne okłady. Ból załagodzić może także gorący, rozluźniający prysznic.
- Ulgę może przynieść delikatny ucisk tętnicy skroniowej po stronie bólu.
Unikaj przyczyny prowokującej atak
W wielu przypadkach atak migreny wywoływany jest bezpośrednio konkretnym czynnikiem. Regularne wypełnianie Dzienniczka Migrenowego pozwoli nabrać pewności, co do przyczyny wywołującej migrenę. Profilaktyka migreny zwraca uwagę na następujące czynniki mogące wywołać napad:
Dieta – przede wszystkim należy uważać na to co się je. Szczególnie powinno się unikać:
produktów spożywczych zawierających tyraminę np. bananów, twardych serów, jogurtów, orzechów, awokado,
- produktów zawierających fenyloetyloaminę np. czerwonego wina i czekolady,
- produktów zawierających azotan sodu, glutaminian sodu, słodziki,
- kawy lub innych źródeł kofeiny, np. napojów energetyzujących,
- alkoholu.
- Nieodpowiedni styl życia:
- zbyt duża lub zbyt mała ilość snu,
- drastyczne diety,
- chroniczny stres i przemęczenie,
Jeśli te czynniki powodują ataki migreny, spróbuj je skorygować zmieniając tryb życia.
- Stres - w przypadkach, kiedy głównym winowajcą jest stres, skuteczne sposoby na migrenę to:
- techniki relaksacyjne,
- medytacja,
- joga,
- masaże,
- aromaterapia,
- relaksujące kąpiele,
- regularne picie magnezu,
- picie naparów ziołowych np. z kozłka lekarskiego.
- Silne bodźce zewnętrzne - najczęściej objawy migreny pojawiają się pod wpływem:
- silnego słońca,
- głośnych dźwięków,
- intensywnych zapachów.
Staraj się ich unikać. Pogorszą one także twój stan w trakcie ataku migreny.
Skuteczność domowych sposobów walki z migreną
Jesteśmy w stanie częściowo uniknąć napadów migreny poprzez dbanie o higienę życia – właściwe odżywienie, odpowiednią ilość snu oraz unikanie stresu, niektórych leków czy pokarmów. Nie w każdym wypadku wymienione porady okażą się skuteczne. Nawet w przypadku stosowania leków na receptę silny, pulsujący ból migrenowy może niekiedy przechodzić dopiero po kilku (a nawet kilkudziesięciu) godzinach. Migrena to choroba, której wyleczyć się nie da.
Domowe sposoby walki z migreną opisywane w tym artykule mają na celu jedynie łagodzenie objawów choroby.
Jeśli nie przynoszą one ulgi w bólu migrenowym, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który dostosuje leczenie do pacjenta i pomoże kontrolować chorobę.