Metody leczenie napięciowego bólu głowy
Co to jest napięciowy ból głowy?
Ból głowy jest dolegliwością, która dotyka bardzo dużą część populacji, może mieć różny charakter i być konsekwencją wielu schorzeń. Napięciowy ból głowy charakteryzuje się łagodnym lub umiarkowanym nasileniem. Dolegliwości mogą obejmować całą głowę, mogą też występować równolegle po obu stronach głowy i obejmować okolice skroniowe. Pacjenci opisują ból o charakterze napięciowym jako ściskanie zlokalizowane w skroniach lub potylicy, porównują go do zaciskania żelaznej obręczy wokół głowy.
Charakterystyka napięciowego bólu głowy:
- ma tępy charakter,
- uciska, otacza całą głowę,
- nie nasila się od wpływem wysiłku fizycznego,
- nie wpływa znacząco na codzienną aktywność chorego,
- rzadko towarzyszy mu światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki,
- nie występują nudności i wymioty,
- może mieć charakter okresowy (epizody bólu trwają od pół godziny do nawet 7 dni lub przewlekły (ból dokucza od kilku miesięcy do kilku lat),
- napięciowe bóle głowy mogą być spowodowane czynnikami takimi jak stres, bezsenność, przemęczenie,
- u pacjentów cierpiących na napięciowe bóle głowy często współwystępują depresja i zaburzenia lękowe.
Jak leczyć napięciowy ból głowy?
Styl życia a napięciowy ból głowy
Następujące czynniki pomagają zredukować epizody bólu:
- umiarkowany, regularny wysiłek fizyczny,
- uprawianie jogi,
- rezygnacja z palenia nikotyny i spożywania alkoholu,
- jedzenie regularnych, lekkostrawnych posiłków,
- zachowywanie higieny snu.
Bardzo ważna w zapobieganiu epizodom choroby jest samoobserwacja. Przydatne okazuje się prowadzenie dzienniczka, w którym zapisuje się datę i godzinę wystąpienia bólu oraz okoliczności poprzedzające moment wystąpienia bólu. Zamieszczony na stronie serwisu Dzienniczek Migrenowy pozwala pacjentom zanotować jakiego rodzaju pokarmy czy czynniki zewnętrzne mogą wpłynąć na wystąpienie napięciowego bólu głowy.
Leczenie napięciowego bólu głowy
Metody jakie stosuje się w leczeniu napięciowego bólu głowy można podzielić na dwie grupy:
- doraźne leczenie przeciwbólowe: stosowane są dostępne bez recepty niestereoidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen oraz naproksen sodu,
- leczenie profilaktyczne – w przypadku przewlekłego, napięciowego bólu głowy stosuje się różne grupy leków, głównie leki przeciwdepresyjne. U części pacjentów potwierdzono korzystne działanie leków stosowanych w leczeniu padaczki.
Pacjent powinien zgłosić się do lekarza specjalisty, aby dobrać skuteczny i odpowiedni dla każdego organizmu środek. Dobór najlepszego sposobu leczenia pozwoli pokonać napięciowe bóle głowy i zminimalizować ryzyko działań niepożądanych.
Wyniki badań potwierdzają, że największą skuteczność w zmniejszaniu częstotliwości epizodów bólowych i skróceniu czasu ich trwania przynosi terapia łączona z technikami behawioralnymi. Pacjentom cierpiącym na napięciowe bóle głowy poleca się opanowanie technik radzenia sobie ze stresem.
Alternatywne metody leczenia napięciowych bólów głowy
Wielu pacjentom ulgę w napięciowych bólach głowy przynoszą niekonwencjonalne metody leczenia. Metody te nie zawsze zmniejszają nasilenie samego bólu, ale za to eliminują dyskomfort i napięcie psychiczne, które bólom napięciowym towarzyszy. Skuteczność takich metod jest kwestią indywidualną, w walce z napięciowym bólem głowy pomóc może:
- akupunktura,
- masaż okolicy mięśni przyczaszkowych,
- relaksacja i metody feedback polegające na trenowaniu mózgu w celu uzyskania biologicznego sprzężenia zwrotnego,
- nacieranie olejkiem miętowym.
Jeżeli cierpisz na uciążliwe bóle głowy, nie powinieneś ich lekceważyć. Wizyta u lekarza specjalisty, poprawna diagnoza i dobór właściwej metody leczenia pozwoli pokonać ból głowy i poprawić jakość życia.