Migrena a antykoncepcja hormonalna
Migrena to przewlekła choroba, dotycząca około 30% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Antykoncepcja hormonalna jest szeroko stosowana w tej grupie wiekowej, jednak w przypadku kobiet cierpiących na migrenowe bóle głowy mogą występować pewne ograniczenia w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.
W ostatnich latach w Polsce zwiększa się liczba kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne [1]. Związek między migreną a antykoncepcją hormonalną jest złożony. Preparaty hormonalne zawierające estrogeny mogą u niektórych osób nasilać bóle głowy, jednakże w niektórych przypadkach stosowanie preparatów hormonalnych może łagodzić objawy migreny [4]. Co ważne, w pewnych grupach kobiet chorujących na migrenę, antykoncepcja hormonalna może być przeciwwskazana ze względu na ryzyko groźnych powikłań [2].
Związek migreny z hormonami płciowymi
Szczyt występowania migreny przypada na lata reprodukcyjne, a jej częstość znacznie spada po menopauzie. Częstsze występowanie migreny wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym niż u mężczyzn i kobiet po menopauzie wskazuje na możliwy związek tej choroby z hormonami płciowymi.
Zmiany stężenia estrogenów podczas pokwitania, miesiączki, ciąży i menopauzy mają wpływ na występowanie objawów migreny [6].
Za związkiem między migreną a wahaniami hormonów płciowych przemawia częstsze występowanie migreny w następujących sytuacjach [4]:
- pokwitanie,
- okres przedmiesiączkowy,
- okres poporodowy,
- okres okołomenopauzalny.
W powyższych sytuacjach dochodzi do znacznych wahań stężeń estrogenów, co może przyczyniać się do wystąpienia bólu głowy. Pogorszenie przebiegu migreny występuje także u części kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję i hormonalną terapię zastępczą w okresie menopauzy [4].
Jakie są objawy i najczęstsze postaci migreny?
Ból głowy jest wiodącym objawem migreny. Zazwyczaj jest to ból dość silny, jednostronny o pulsującym charakterze, trwający od 4 do 72 godzin. Napadowi migreny mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, wymioty, światłowstręt i fonofobia – nadwrażliwość na dźwięki. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje migreny: migrena bez aury – występuje częściej (w ok. 70% przypadków) oraz migrena z aurą. Aura to okres stopniowo narastających objawów neurologicznych, trwających ok. 20-60 minut, pod postacią wrażeń wzrokowych (mroczków, błysków), zaburzeń czucia czy mowy. U niektórych osób mogą występować oba rodzaje migreny [5].
Bóle głowy związane z hormonami
Hormony takie jak estrogeny i progestageny mogą przyczyniać się do wystąpienia bólu głowy. Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy (The International Classification of Headache Disorders - ICHD-II) wyróżnia następujące rodzaje bólów głowy związanych z hormonami [7]:
- Migrena miesiączkowa,
- Ból głowy wywołany egzogennymi hormonami,
- Ból głowy wywołany odstawieniem estrogenów.
Czy antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna dla kobiet z migreną?
Dla większości kobiet doustna antykoncepcja jest bezpieczną metodą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, wykorzystywaną także do leczenia niektórych dolegliwości. Jednakże dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, zawierająca estrogeny i progestageny jest przeciwwskazana w pewnych schorzeniach, do których zalicza się migrena z aurą. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru niedokrwiennego, który w ogólnej populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym występuje rzadko. Jednak zarówno migrena z aurą, jak i złożona antykoncepcja hormonalna zwiększają ryzyko udaru. Dlatego preparaty antykoncepcyjne zawierające estrogeny nie powinny być stosowane przez kobiety chorujące na migrenę z aurą, a włączenie antykoncepcji hormonalnej musi być zawsze poprzedzone badaniem lekarskim i indywidualną oceną ryzyka działań niepożądanych.
Przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej u kobiet z migreną
Stosowanie złożonej antykoncepcji hormonalnej, czyli dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, jest przeciwwskazane w następujących przypadkach. [2]:
- migrena z aurą,
- wiek >35 roku życia,
- palenie papierosów,
- nadciśnienie tętnicze,
- oyłość,
- cukrzyca,
- hiperlipidemia.
Kobiety cierpiące na migrenę stosujące antykoncepcję hormonalną powinny zwracać szczególną uwagę na objawy migreny i zgłaszać lekarzowi na każdej wizycie kontrolnej wszystkie przypadki bólu głowy i innych niepokojącyh objawów. W przypadku przeciwwskazań do hormonalnej antykoncepcji zawierającej estrogeny istnieje wiele alternatywnych metod, takich jak tabletka jednoskładnikowa czy wkładka wewnątrzmaciczna, których zastosowanie najlepiej skonsultować z lekarzem.
Czy antykoncepcja awaryjna jest przeciwwskazana w migrenie?
Antykoncepcja awaryjna, czyli postkoitalna, jest obecnie stosowana w postaci preparatów zawierających wyłącznie progestagen. Badania wykazały, że levonorgestrel, syntetyczny progestagen jest bardziej skuteczny w zapobieganiu ciąży i lepiej tolerowany niż złożona antykoncepcja. Tabletki jednoskładnikowe, w przeciwieństwie do preparatów zawierających estrogeny, nie zwiększają ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu i w związku z tym tzw. tabletki „po” mogą być stosowane przez kobiety chorujące na migrenę z aurą [3].
- http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/stan_zdrowia_2004.pdf
- Edlow A, Hormonal Contraceptive Options for Women With Headache: A Review of the Evidence, REVIEWS IN OBSTETRICS & GYNECOLOGY, 2010
- MacGregor E, Hormonal contraception and migraine, The Journal of Family Planning and Reproductive Health Care, 2001
- Shuster L, Hormonal Manipulation Strategies in the Management of Menstrual Migraine and Other Hormonally Related Headaches, Current Neurology and Neuroscience Reports, 2011
- W. Kozubski, P.P. Liberski: Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008
- Silberstein SD The role of sex hormones in headache. Neurology. 1992
- International Headache Society, The International Classification of Headache Disorders, 2nd Edition (ICHD-II), International Headache Society 2004