Nieopioidowe leki przeciwbólowe w leczeniu migreny
Nieopioidowe leki przeciwbólowe są powszechnie stosowane w bólach różnego pochodzenia. Zazwyczaj są to leki dostępne bez recepty, w szerokiej sieci dystrybucji. Popularność tego typu leków sprawia, że nieopioidowe leki przeciwbólowe to zazwyczaj pierwszy wybór osoby cierpiącej na ból głowy. W leczeniu bólu o pochodzeniu migrenowym mogą być one skuteczne, jeśli mamy do czynienia z bólem o niskim stopniu nasilenia.
"Trzeba zaznaczyć, iż tego typu leki przeciwbólowe są dość bezpieczne pod warunkiem, że są one stosowane w odpowiednio określonych na ulotce dawkach."
Nieopioidowe leki przeciwbólowe można podzielić na dwie grupy leków:
- Zawierające paracetamol - o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym,
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne inaczej NLPZ np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen czy diklofenak – o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i dodatkowo przeciwzapalnym,
Paracetamol w leczeniu migreny
Paracetamol to nazwa międzynarodowa leku, który dostępny jest pod różnymi nazwami handlowymi. Jest to powszechnie znany lek, który charakteryzuje dość duża skuteczność i mała liczba działań niepożądanych i przeciwwskazań. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych paracetamol można z powodzeniem stosować u osób z chorobą wrzodową żołądka, u chorych na astmę aspirynową oraz u osób z nadciśnieniem tętniczym.
Paracetamol podobnie jak wszystkie nieopioidowe leki przeciwbólowe wykazuje „efekt pułapowy”, co oznacza to, że powyżej pewnej dawki, lek nie zwiększa już siły swojego działania. Dawka ta dla dorosłych osób wynosi 1 g (dwie tabletki po 500 mg). Jednym słowem, jeśli osoba cierpiąca na silny, migrenowy ból głowy zażyła już dwie tabletki paracetamolu i nie przyniosło to poprawy, to zażycie kolejnej tabletki nic nie pomoże. Co więcej, takie działanie zwiększa ryzyko działań niepożądanych leku, bez korzyści w zniesieniu bólu. Dorosła osoba, w razie potrzeby może zażywać 1-2 tabletki (500-1000mg) co 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 4 g na dobę (czyli 8 tabletek po 500 mg każda w ciągu 24 godzin).
O czym pamiętać i na co uważać stosując paracetamol?
Paracetamol może działać negatywnie na wątrobę, jednak trzeba pamiętać, że jego działanie hepatotoksyczne jest tak naprawdę groźne dla osób z już uszkodzoną wątrobą lub dla osób źle odżywionych lub osłabionych. W porównaniu do innych leków przeciwbólowych, paracetamol zażywany w dopuszczalnych dobowych dawkach jest lekiem bardzo bezpiecznym.
"Paracetamol znajduje się w wielu różnych preparatach złożonych np. łagodzących objawy przeziębienia i grypy. Trzeba brać to pod uwagę dawkując lek tak, aby nie przekroczyć bezpiecznej dawki."
Informacje dotyczące zawartości preparatu złożonego znajdują się na ulotce.
Kwas acetylosalicylowy w leczeniu migreny
Kwas acetylosalicylowy ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ze względu na dosyć liczne działania niepożądane dziś jest stosowany głównie jako lek przeciwbólowy odpowiedni do walki z niewielkim bólem. Lek ten nie daje dużych korzyści w stanach nasilonych dolegliwości bólowych, dlatego nie jest dobrym wyborem przy bardzo nasilonych bólach migrenowych. Kwas acetylosalicylowy będzie skuteczny, gdy ból głowy nie jest tak bardzo nasilony.
O czym pamiętać i na co uważać stosując kwas acetylosalicylowy?
Kwasu acetylosalicylowego powinny wystrzegać się osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, osoby z uszkodzeniem nerek i słuchu, nadciśnieniem tętniczym oraz z astmą aspirynową. Negatywny wpływ kwasu acetylosalicylowego na śluzówkę żołądka i dwunastnicy ogranicza znacznie stosowanie tego leku. Kwas acetylosalicylowy wykazuje „efekt pułapu”, nie należy zażywać więcej niż 1-2 tabletki na raz, gdyż zwiększenie dawki nie wpłynie na poprawę skuteczności.
Ibuprofen w leczeniu migreny
Ibuprofen to lek, który ma silne działanie przeciwbólowe - większe niż paracetamol i kwas acetylosalicylowy. Zazwyczaj jedna tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu. Maksymalne działanie przeciwbólowe osiągane jest przy dawce 400 mg , czyli po zażyciu dwóch tabletek - zażycie większej dawki na raz nie zwiększa działania przeciwbólowego.
"Nie powinno się przekraczać dawki 1200 mg na dobę - czyli 6 tabletek po 200 mg każda w ciągu 24 godzin."
W porównaniu z paracetamolem, ten lek na migrenę ma więcej działań niepożądanych - głównie związanych z zaburzeniami przewodu pokarmowego. Ibuprofen może powodować bóle brzucha, zgagę, nudności. Powinny się go wystrzegać osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, osoby z niewydolnością serca i nerek oraz nadciśnieniem tętniczym
Przeciwbólowe leki na migrenę - preparaty złożone
Na rynku dostępne są również liczne preparaty złożone, które również mogą być używane jako środek przeciwbólowy w leczeniu migreny. Preparaty złożone łączą niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) z paracetamolem, kodeiną i kofeiną.
"W leczeniu migreny nie należy łączyć leków należących do grup NLPZ między sobą."
W ten sposób nie zwiększamy to działania przeciwbólowego preparatów, natomiast zwiększamy ryzyko poważnych skutków ubocznych, np. krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie nerek i wątroby.
Nadużywanie leków przeciwbólowych podczas bólów migrenowych
Ból migrenowy jest bólem o bardzo silnym nasileniu i ciężko go załagodzić, dlatego często zdarza się, że osoby cierpiące na migrenę przyjmują zbyt duże ilości leków przeciwbólowych. Przyjmują nadmierne ilości tabletek niezgodnie z dawkowaniem lub zażywanie wielu różnych leków przeciwbólowych jednocześnie, co stwarza duże ryzyko przedawkowania, które jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.
Leki na migrenę - objawy przedawkowania
Objawy nadużywania leków przeciwbólowych jest wiele. Objawy wczesne, które pojawiają się natychmiast:
- Nudności i wymioty,
- Zaparcia,
- Zawroty głowy,
- Nadmierne pocenie się,
- Uczucie mrowienia dłoni i stóp,
- Zaburzenia mowy,
- Zwężenie lub rozszerzenie źrenic.
Przedawkowanie leków przeciwbólowych może spowodować:
- Problemy z oddychaniem,
- Utarte przytomności,
- Spadek temperatury ciała,
- Bladą zimną skórę,
- Śpiączkę,
- A nawet śmierć.
Poza wyżej wymienionymi objawami są pewne objawy późne do których należą:
- Tolerancja - normalne, bezpieczne dawki nie są już skuteczne i pacjenci zażywają coraz wyższe dawki w sposób niekontrolowany,
- Możliwość i skłonność do nadużywania i uzależnienia od innych leków,
- Uszkodzenia mózgu,
Lecz migrenę tylko dozwolonymi dawkami leków
Bóle migrenowe są bólami dosyć dotkliwymi i silnymi. Niestety często leki dostępne bez recepty nie są w stanie przynieść ulgi pacjentowi. Bezwarunkowo należy pamiętać, że zażywanie leku przeciwbólowego w dawce większej niż zalecana przez producenta nie zniesie bólu, a jedynie narazić może na groźne działania niepożądane. Także leki dostępne bez recepty są szkodliwe dla zdrowia jeśli ich nadużywamy. Długotrwałe używanie lub przekraczanie zalecanych dawek zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.
Jak pokonać migrenowy ból głowy?
Jeśli zażywanie leków nieopioidowych nie pomogło nam skutecznie pokonać migrenowego napadu bólu głowy powinniśmy bezzwłocznie skorzystać z pomoc lekarza, który dobierze odpowiedni dla naszego typu migreny lek dostępny na receptę. W przypadku silnych migren, którym towarzyszy aura, mdłości, wymioty, światłowstręt lub inne charakterystyczne dla migreny objawy tabletki bez recepty nie wystarczą. Pomoże wówczas niezwłoczna wizyta u lekarza.