Objawy klasterowego bólu głowy
Co to jest klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy to dużo rzadsza przypadłość niż migrenowy ból głowy czy ból o charakterze napięciowym. W różnych źródłach podaje się, że na bóle klasterowe cierpi od 0,01% do 1% populacji. Są to bóle o charakterze samoistnym, co oznacza, że występują bez związku z innymi, towarzyszącymi schorzeniami. Grupą szczególnie narażoną na występowanie klasterowych bólów głowy są mężczyźni pomiędzy 30, a 40 rokiem życia. Przyczyny występowania klastrowego bólu głowy do dzisiaj pozostają nie do końca wyjaśnione. Bóle klasterowe często pozostają nierozpoznane, lub są mylone z innego typu bólami głowy.
Nazwa klasterowy ból głowy pochodzi od angielskiego słowa cluster, które oznacza zgrupowanie, skupisko.
Objawy klasterowego bólu głowy
- klasterowy ból głowy ma charakter napadowy,
- ataki są określane przez chorego jako bardzo silne,
- ból występuje zawsze po jednej stronie,
- napady bólu trwają mogą trwać od 15 do 80 minut,
- częstotliwość występowania napadów waha się od 1 do nawet 8 razy dziennie,
- ból obejmuje okolice oczodołu, skroń, policzek, szczękę,
Charakterystyczne jest występowanie dolegliwości towarzyszących, związanych z układem autonomicznym. Układ ten jest częścią układu nerwowego, która steruje procesami niezależnymi od naszej woli. Dolegliwości autonomiczne najczęściej występują po stronie twarzy dotkniętej bólem.
Klasterowym bólom głowy mogą towarzyszyć:
- łzawienie, zaczerwienienie spojówek,
- opadanie, obrzęki powieki,
- zwężanie źrenicy, osłabianie odruchu rogówkowego,
- uczucie zatkania nosa, wyciek śluzowy z nosa,
- jednostronne pocenie się i zaczerwienienie twarzy.
U pacjentów, u których zdiagnozowano klasterowy ból głowy dodatkowo częstymi objawami towarzyszącymi są:
- przyspieszenie lub zwolnienie częstości akcji serca,
- nudności i wymioty,
- pobudzenie psychoruchowe.
U chorych zanotowano też napady poronne, podczas nich pacjenci odczuwają mrowienia twarzy w okolicy oczodołu lub skroni. Nie następuje jednak rozwinięcie dolegliwości bólowych typowych dla klasterowego bólu głowy.
Czy cierpię na klasterowy ból głowy? Rozpoznanie klasterowego bólu głowy
W walce z bólem głowy niezwykle ważna jest obserwacja własnego organizmu oraz diagnostyka lekarza specjalisty. Napad klasterowego bólu głowy charakteryzuje się następującymi cechami:
- ból głowy pojawia się nagle i silnie narasta po 20 minutach osiągając maksimum,
- napady bólu nie są zbyt długie, ich czas waha się od ok.15 do 80 minut, ból szybko ustępuje,
- chorzy określają ból jako ostry, pulsujący,
Najbardziej charakterystyczną cechą klasterowego bólu głowy jest specyficzne zachowanie chorego w trakcie napadu bólu. Pacjent jest zaniepokojony, pobudzony, występuje nadmierna ruchliwość, zachowania histeryczne, agresja. Osoba, która ma atak klasterowego bólu głowy nie jest w stanie wytrzymać w pozycji nieruchomej – siedzącej lub leżącej, ból zmusza ją do ciągłego bycia w ruchu.
Zamieszczony na stronie Dzienniczek Migrenowy może być bardzo pomocy w obserwacji organizmu i właściwej diagnostyce choroby przez specjalistę. Pamiętaj, że klasterowy ból głowy jest chorobą przewleką. Klastery/zgrupowania napadów bólu to średnio od 3 do 8 napadów w tygodniu, które trwają nawet do kilkunastu tygodni. Aby skutecznie walczyć z klasterowym bólem głowy koniecznie skonsultuj się z lekarzem!