Przyczyny napięciowego bólu głowy
Co to jest napięciowy ból głowy?
Napięciowe bóle głowy są jednym z najczęściej występujących typów bólu głowy. Szacuje się, że nawet 2/3 populacji przez pewien okres w życiu cierpiało z powodu bólów napięciowych. Napięciowy ból głowy charakteryzuje się tym, że ból narasta powoli i pojawia się zazwyczaj w drugiej części dnia, po pracy, stresie. Ból może trwać od ok. pół godziny do kilku dni, a z przerwami utrzymywać się przez kilka miesięcy.
Nazwa pochodzi od zwiększonego napięcia mięśni oraz tkliwości w trakcie dotyku czyli objawów które stwierdzono u dużej części pacjentów w trakcie epizodu bólowego.
Napięciowy ból głowy:
- jest obustronny,
- pacjenci opisują go jako ściskający, opasujący lub świdrujący, bywa porównywany do uczucie ściskającej opaski lub czapki,
- często lokalizowany jest w skroniach lub potylicy, czasem obejmuje całą głowę,
- narasta powoli i nie ulega nasileniu pod wpływem wysiłku fizycznego,
- U część pacjentów występuje wraz z uczuciem napięcia i ściskania w obrębie mięśni szyi,
Diagnoza napięciowego bólu głowy
Nie ma jednoznacznych kryteriów opisujących charakter bólu napięciowego, ale aby postawić trafną diagnozę lekarzowi specjaliście zazwyczaj wystarczy dokładne badanie lekarskie i przeprowadzenie gruntownego wywiadu.
Lekarz podczas wywiadu określi charakter bólu, jego lokalizację, czasu trwania oraz czynniki, które typowo wywołują ból i nasilają go.
Pomocne w zebraniu informacji dotyczących przebiegu choroby będzie uzupełniony dzienniczek migrenowy dostępny na naszej stronie.
W uzasadnionych przypadkach lekarz może zlecić również wykonanie badań takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mózgu.
Napięciowy ból głowy - przyczyny
Dokładne przyczyny napięciowych bólów głowy nie są znane. Przez wiele lat sądzono, że przyczyna dolegliwości w dość prostym mechanizmie jest związana ze wzmożonym napięciem mięśni czaszki. Obecnie trwają dyskusje jaka jest rola napięcia mięśni w powstawaniu bólu. Naukowcy wciąż dociekają czy napięciowy ból głowy jest związany z mechanizmem odczuwania, czy rejestrowania i przewodzenia bólu. Jest również możliwe, że na napięciowe bóle głowy mogą składać się różne jednostki chorobowe, wówczas tego typu dolegliwości miałaby być jedynie objawem, a nie - odrębną jednostką chorobową.
Co zrobić, aby zmniejszyć częstotliwość bólu i jego nasilenie?
Aby skutecznie walczyć z napięciowym bólem głowy należy unikać czynników wywołujących epizody bólu. W określeniu tych czynników pomóc może obserwacja organizmu i regularne prowadzenie dzienniczka migrenowego.
Czynniki prowokujące występowanie napięciowego bólu głowy to między innymi:
- stres – jest odpowiedzialny za wywołanie większości epizodów bólowych. Stres pełni też rolę czynnika podtrzymującego objawy,
- zaburzenia snu – zbyt duża, lub zbyt mała ilość, spanie w nieprawidłowej pozycji,
- przebywanie przez dłużysz czas w niekomfortowej pozycji ciała – np. podczas pracy przy komputerze,
- nieregularny rytm posiłków, głód, zbyt mała ilość spożytej wody,
- niewłaściwa dieta. Spożywanie składników które mogą prowokować ból np. czekolady, orzechów, wędlin zawierające azotany sodu, cebuli, cytrusów, produktów zawierające tyraminę (wino, sery dojrzewające, rośliny strączkowe) oraz kofeinę,
- nadużywanie alkoholu, narkotyków,
Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia bólu:
- napięciowe bóle głowy występują częściej u osób płci żeńskiej,
- zmiany hormonalne , spadek poziomu estrogenów,
- objawy zaczynają się zwykle w osób młodych,
- depresja i zaburzenia lękowe,
- czynniki genetyczne,
- uraz w okolicy głowy i szyi,
- bruksizm (zgrzytanie zębami w czasie snu),
- nadużywanie substancji psychoaktywnych i leków przeciwbólowych.