Pytania i odpowiedzi
Nasz specjalista czeka na Twoje pytania na portalu Facebook
Pytanie -
Witam, mam migreny odkąd pamiętam. Moi rodzice zabierali mnie do wszystkich specjalistów medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, ale jedyne co mogli powiedzieć to że mam migrenę. Mam prawie 30 lat, teraz mieszkam z żoną która bardzo się o mnie martwi. Nie mam częstych napadów, zwykle raz na tydzień, z tym że ból jest ogromny i zawsze przykuwa mnie do łóżka. Najczęściej boli mnie z przodu głowy i mam bardzo silne klucie w jednym z oczu które przechodzi na drugie. Nie mam nadciśnienia. Nie wiem co robić, czy spróbować jeszcze raz i iść do lekarza?
Jeżeli objawy bólu migrenowego są podobne przez całe życie, ich natężenie, ani częstość nie zwiększyło się, to nie ma wskazań do powtarzania diagnostyki. Natomiast w ciągu trzydziestu lat zwiększyła się ilość dostępnych do leczenia leków. Pojawiły się przede wszystkim "tryptany", które u wielu pacjentów z migreną przerywają napad bólowy. Warto także zgłosić się do neurologa, być może dobrze zebrany wywiad ułatwi znalezienie tych czynników, które nasilają migrenę lub zadecyduje on o wskazaniach do leczenia przewlekłego.
Migrena -
Jakie są główne obajwy migreny?
Najczęściej objawem migreny jest oczywiście ból głowy. Ból jest silny, często jednostronny, punktowy, pulsujący. W typowej migrenie często towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Objawy mogą trwać od kilku do nawet 72 godzin. Migrena może być poprzedzona objawami niespecyficznymi, takimi jak złe samopoczucie, zmiany nastroju, które mogą poprzedzać napad o kilka lub kilkanaście godzin. Po bólu często pojawia się uczucie senności, zmęczenia, znużenia i rozbicia.
Migrena -
Jeżeli nikt u mnie w rodzinie nigdy nie cierpiał z powodu migreny czy możliwym jest abym była pierwsza w rodzinie? Czy może to być jednorazowa migrena?
Niestety jak z każdą inną chorobą można być pierwszym w rodzinie. Zwykle możemy powiedzieć coś o historii chorób w naszej rodzinie dotyczącej rodziców, rodzeństwa naszego i rodziców, już niewiele jeżeli chodzi o dziadków, a zwykle prawie nic co dotyczy pradziadków. Trudno więc powiedzieć z całkowitą pewnością, że jest się pierwszym. Jednorazowy ból głowy nawet bardzo silny nie musi być migreną, migrena to powtarzające się silne bóle głowy o podobnym charakterze. Nie ma niestety możliwości przewidzenia w żaden sposób czy taki ból będzie się powtarzał, ani jak często. Dopiero z czasem można postawić rozpoznanie, że są to bóle migrenowe.
Migrena poprzedzająca miesiączkę -
Witam, mam na imię Edyta,mam 31 lat, trójkę dzieci.Mam straszne bóle głowy,które wykluczają mnie z życia na cztery dni,co miesiąc. Bóle mam gdzieś dwóch trzech lat,w tamtym roku byłam u neurologa,stwierdził migrenę.Gdzieś od listpada 2012 zauważyłam że migrena występuje u mnie dzień przed miesiączką,albo w dniu miesiączki,lub dzień po rozpoczęciu miesiączki,także najgorsze jest to, że wiem co mnie czeka za miesiąc.Stosuję antykoncepcję,plastry Evra.W styczniu 2013 stwierdzono u mnie depresję lękową,biorę na noc tabletki Miansegen.Nabardziej mnie denerwują zawroty głowy,mam nadzieję że to od tej migreny,bo czy wchodzę do sklepu,na pocztę,czy do kościoła,muszę się czegoś przytrzymywac.Na migrenę biorę tabletki przeciwbólowe,najbardziej mi pomaga Solpadine rozpuszczane w wodzie,jedna tabletka działa mi na cztery godziny. Czy jest coś jeszcze polecanego przez lekarzy na migrnę? Lekarz psychiatra przepisała mi tez tabletki Cinnarizinum proszę mi napisac na co są te tabletki.Dziękuję,czekam na odpis.Pozdrawiam... EDYTA
Z opisu wygląda to na typową migrenę związaną z menstruacją, występuje najczęściej od 2 dni przed do 2 dni po miesiączce. Bóle są zwykle bardzo silne i niestety powtarzają się przy każdej miesiączce, mogą trwać kilka dni. Niestety czasem ich przyczyną lub przyczyną nasilenia tych dolegliwości jest antykoncepcja hormonalna. Leczenie migreny miesiączkowej jest podobne jak innych typów migreny, stosuje się metamizol, diclofenac, naproksen, ale przy silnych bólach lekami skuteczniejszymi są "trptany". W okresie przedmiesiączkowym można próbować zastosować inne preparaty jak plastry z estradiolem, bromokryptynę, danazol, ale wyłącznie po uzgodnieniu z lekarzem. Samemu można próbować brać preparaty magnezu w ilości 360 mg na dobę. U części kobiet migrena miesiączkowa ustępuje w okresie menopauzy.
Cyklicznie powtarzający się ból głowy -
Witam, mam problem z bólami głowy. Zawsze mniej więcej o tej samej porze roku nie mogę normalnie funkcjonować. Głowa bardzo boli mnie od samego rana, najczęściej do wieczora. Nie mogę jeść, pracować i jest mi niedobrze. Wszystko trwa przez długi okres. W ubiegłym roku było to nawet 2 miesiące. Lekarz kaza mi brać Kalms i magnez. Jednak te leki pomogły mi tylko w 1. roku. Mimo to nadal stosuje się do jego zaleceń. Nie biorę proszków przeciwbólowych, nie piję kawy. Błagam o pomoc. Przecież muszę funkcjonować, pracować, a z tym bólem jest to niemożliwe.
Jeżeli bóle pojawiają się o tej samej porze roku, to może mają coś wspólnego z alergią, katarem siennym? Może jest jakaś inna przyczyna, miejsce pracy, dieta. Nie ma jakiegoś szczególnego typu bólu głowy, który łączyłby się z porą roku. Także trzeba raczej samemu zastanowić się co może być jego przyczyną akurat teraz. Może na tydzień dwa spróbować zastosować leki przeciwalergiczne?
Skoki ciśnienia przy migrenie? -
Czy przy migrenie wystepują skoki ciśnienia?
Migrena bez towarzyszącego nadciśnienia tętniczego nie łączy się ze skokami ciśnienia. Jeżeli pojawiły się skoki ciśnienia, to może one są powodem bólu głowy, a nie migrena. U osób, które do tej pory nie miały nadciśnienia, często pierwsze objawy to tak zwane skoki ciśnienia czyli nadciśnienie chwiejne. Często ten wstępny okres nadciśnienia łączy się z uporczywymi bólami głowy, które są powodem zgłoszenia do lekarza. Najlepiej pomierzyć ciśnienie w domu przez kilka tygodni i zgłosić się z wynikami pomiarów do lekarza.