Pytania i odpowiedzi
Nasz specjalista czeka na Twoje pytania na portalu Facebook
Migrena -
Witam. Mam 46 lat. Od wielu lat skarżę się i jednocześnie leczę na żołądek, zażywam na czczo Famogast, bo akurat on mi pomagał po zaleceniu przez gastrologa. Mam zapalenie żołądka, i w tamtym roku miałam usunięty polip, na jelicie. Leczę też epilepsję Timonilem 300 od 15 roku życia i niedoczynność tarczycy EltroXinem 40. Zdażają mi się dni, kiedy dopada mnie niesamowity ból głowy, do tego stopnia, że kołuje mi się w głowie i przez chwilę widzę za mgłą, lub nawet prawie nie widzę. Miewam niskie ciśnienie, ale nie mam czym go sobie podnieś, bo po kawie też mam nudności. Ostatnio , co jakiś czas bardzo często mam wzdęcia żołądka, boli mnie nadbrzusze, boli mnie głowa, mam potworne nudności, ale zwracać nie mogę, często zmuszam się do wymiotów żeby sobie ulżyć. Mam dziwne odbijania, zgagi. Lekarze rozkładają ręce, bo podobno leki mają mi z czasem pomóc a jeśli tak jest to zbyt dużo leków brałam i biorę. Najbardziej zaszkodził mi na żołądek przyjmowany przeze mnie dawniej Phenydantin. Po antybiotykach też zwracam. Stosuję dietę lekko strawną, więc nic nie powinno mi zaszkodzić, nie wiem co mam robić, bo chwilami nie chce mi się żyć. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie.
Zapalenie żołądka jest często dolegliwością trwającą nawet lata. Dotyczy to rzeczywiście częściej osób nadużywających leków, ale pojawia się także u pacjentów, którzy odżywiają się prawidłowo. Bywa, że przewlekłe zapalenie żołądka łączy się z bólami głowy. Część przewlekłych zapaleń żołądka wiąże się z zakażeniem bakterią Helicobacter Pylori, ale prawdopodobnie zostało to już wyleczone lub wykluczone przy tak wieloletnich dolegliwościach. Czasem jednak zmian w żołądku już się nie stwierdza, a dolegliwości w nadbrzuszu pozostają i nazywamy to wtedy dyspepsją niewrzodową. Część tego typu dolegliwości poddaje się leczeniu inhibitorami pompy protonowej, czyli omeprazolem, pantoprazolem i nowszymi pochodnymi. U części pacjentów jednak nie uzyskujemy poprawy po tych lekach i wtedy pozostają metody bardziej naturalne jak siemię lniane, lekkostrawna dieta , czasem ranitydyna przyjmowana rano lub na noc w różnych dawkach. Poprawa pojawia się po długotrwałym leczeniu, czasem tylko częściowa i nie zawsze satysfakcjonująca dla pacjenta. Jeżeli okresowo pojawia się bardzo silny ból głowy z poprzedzającymi zaburzeniami widzenia, to może są to bóle migrenowe i wskazane byłoby opisanie ich swojemu neurologowi, skoro jak sądzę, jako osoba z padaczką, jest pani pod jego stałą opieką.
Ostra migrena a karmienie piersią -
Jakim lekiem mogę się ratować przy silnym bólu migrenowym w sytuacji gdy karmię piersią? Dodam, że mam niedoczynność tarczycy (Euthyrox) i leczone nadciśnienie (Dopegyt).
Nie ma niestety leku o którym można by powiedzieć, że jest w pełni bezpieczny w okresie karmienia piersią. Są jedynie leki określane jako prawdopodobnie bezpieczne. Należy do nich paracetamol, tryptany ale z zastrzeżeniem, że nie można karmić w ciągu 24 godzin od przyjęcia leku oraz prochloroperazyna, względnie bezpieczny jest również ibuprofen. Pozostałe leki są przeciwwskazane bezwzględnie w okresie karmienia piersią. Nie wolno podawać pochodnych ergotaminy, metoclopramidu, leków niesteroidowych przeciwzapalnych, aspiryny, leków złożonych.
Jak radzić sobie z migreną? -
Witam! Cierpie na bóle głowy z zawrotami i nudnosciami odkąd pamiętam. Dodatkowo cierpie na nerwice i zaburzenia depresyjne. Lecze sie tez Lekami SSRI. Leczac sie u neurologa nie uzyskalem zadnej pomocy i zrozumienia lekarz strwierdzil ze z tym bolem trzeba nauczyc sie zyc ja niestosuje zadnych lekow przeciwbolowych bo i tak nie pomagaja. Dodtakowo czesto jadac samochodem dostaje migreny. Neurolog tez stwierdzila ze to nioemozliwe. Brałem betahistyne i bralem vicebrol jakis czas. I tak mnie leczy ta lekarz nie wiem co mam robic jak sobie z tym radzic jakie leki powinienem brac.
Migrena jest chorobą przewlekłą, zwykle " na całe życie". U niektórych osób migrena trudno poddaje się leczeniu i pacjent po kilku latach jest zrezygnowany brakiem poprawy. Niestety również bywa, że migrena współistnieje z depresją, co jeszcze utrudnia leczenie. Dużo zależy od dobrej współpracy lekarza z pacjentem. Jeżeli bóle są częste, to może wskazane byłoby zastosowanie stałego przewlekłego leczenia, a nie tylko leczenia doraźnego, skoro nie pomagają leki przeciwbólowe. Może pomocne byłoby przyjmowanie doraźnie leków przeciwbólowych w formie sprayu donosowego lub injekcji podskórnych. Tryptany podawane w tej formie działają szybciej i są wskazane zwłaszcza dla osób z migreną połączona z nudnościami i wymiotami. Jeżeli nie pomagają stosowane leki przeciwmigrenowe, betahistine i vicerbol, to może zapytać swojego lekarza psychiatrę o zmianę terapii depresji i czy raczej ona nie może być przyczyną tak złego samopoczucia.
Bardzo uciążliwa migrena -
Bardzo ciężko choruję na migrenę od około 20 lat. Choroba jest bardzo uciążliwa i bardzo cierpię. Od roku do migreny dołączył się szum w głowie, który jest cały czas, a przed napadem migreny nasila się to bardzo mocno. Lekarze nie są w stanie mi pomóc. Czy jest to niebezpieczne? Bo czasami wydaje mi się, że rozsadzi mi głowę.
Szum w głowie nie jest zwykle niebezpieczny, ale raczej bardzo uciążliwy. Rozumiem , że zostały wykonane wszystkie badania w celu ustalenia przyczyny szumu i nie stwierdzono co go powoduje. Czy w ogóle ten szum został zakwalifikowany jako ekwiwalent przewlekłej migreny? Jeżeli tak, to czy zostało zaproponowane jakieś przewlekłe leczenia , tak jak proponuje się w przewlekłej migrenie. Szum w głowie zwykle wymaga również konsultacji laryngologicznej i czasem podania zupełnie innych leków, które mogą go w znacznym stopniu złagodzić. W przypadku bardzo intensywnych dolegliwości bólowych można również spróbować zgłosić się do poradni leczenia bólu, gdzie pracują specjaliści specjalizujący się w leczeniu przewlekłego bólu.
Silne napady bólu i torsje -
Jak postępować aby ograniczyć do minimum napady bólu i silne torsje? Stosuje duże ilości proszków przeciwbólowych. Boli mnie żołądek i wątroba. Mam teraz 18 miesięcznego synka i jestem już bardzo załamana moimi dolegliwościami. Proszę o radę.
Jeżeli bóle występują często, trwają ponad 48-72 godziny i wymagają przyjmowania "leków przeciwbólowych" powyżej dziesięciu dni w miesiącu , to może to być migrena przewlekła i może wymagać stałego, przewlekłego leczenia. Decyduje o tym lekarz neurolog po zebraniu wywiadu i stosuje się tu inne leki niż te do stosowania doraźnie w napadzie bólu migrenowego. Jeżeli bóle są rzadziej i nie ma wskazań do leczenia przewlekłego, to pozostaje podawanie leków w postaci innej niż doustna. Sumatriptan jest jedynym z "triptanów" dostępnym w postaci czopków doodbytniczych, injekcji podskórnych i zwłaszcza wygodnego do szybkiego użycia sprayu donosowego. "Tryptany" poza działaniem przeciwbólowym mają również działanie przeciwwymiotne. Z innych leków dostępnych w aptekach do stosowania przeciwwymiotnego w postaci czopków jest jeszcze Torecan, wydawany jedynie na receptę.
Migrena codzienna -
Dzień Dobry. Moja migrena zaczęła się jakieś 4 lata temu. Dokładnie nie mogę tego określić. Mam 19 lat i z bólem głowy borykam sie codziennie. Byłam już u kilku neurologów. Badania mam wszystkie dobre. Na początku pomagały tabletki przeciwbólowe teraz nie pomaga nic. Ostatnio dostałam tabletki na depresję lecz mam małe dziecko i nie da rady sie po nich budzić w nocy. Czy jest coś co kiedykolwiek mi pomoże?
Migrena przewlekła , którą jak rozumiem w pani przypadku rozpoznano, wymaga rzeczywiście leczenia specjalistycznego. Leki podawane są codziennie i mogą mieć objawy uboczne. Wszystkie leki do leczenia migreny przewlekłej wydawane są wyłącznie po konsultacji lekarza, zwykle neurologa. Leki antydepresyjne są jedynie jedną z grup do stosowania przewlekłego i jeżeli powodują nadmierną senność, należy to zgłosić swojemu lekarzowi i być może zastosować inny preparat o udowodnionym działaniu. Obecnie stosuje się kilka grup leków do leczenia profilaktycznego migreny i są to: tak zwane beta blokery (propranolol i metoprolol), leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego (flunaryzyna) i leki przeciwdepresyjne ale o różnym mechanizmie działania. Tak zwane leki przeciwbólowe służą wyłącznie do stosowania doraźnego, nie można stosować ich codziennie lub nawet kilka razy w tygodniu, ponieważ one same mogą stać się paradoksalnie przyczyną przewlekłego bólu głowy.