Pytania i odpowiedzi
Nasz specjalista czeka na Twoje pytania na portalu Facebook
Rada o w sprawie bólu głowy -
Od roku boli mnie głowa. Wszystkie badania mam dobre, robiłam również tomografię głowy i jest w porządku. Proszę o radę.
Przewlekłe bóle głowy są zwykle trudnym problemem do leczenia. Jedną z częstszych ich przyczyn jest niestety nadużywanie leków przeciwbólowych, najczęściej tych dostępnych bez recepty. Istnieje również postać migreny zwana migreną przewlekłą, która charakteryzuje się napadami bólu trwającymi powyżej 72 godzin i występującym powyżej 3 razy w miesiącu lub powyżej 15 dni w miesiącu. Jeżeli zostanie postawione takie rozpoznanie można zastosować wtedy leki do, tak zwanego leczenia profilaktycznego, czyli stosowane przewlekle przez pół roku- rok lub dłużej. Jest kilka grup leków do stosowania przewlekłego i wszystkie mogą być wydawane jedynie ze wskazań lekarza. Warto zastanowić się również czy inne przyjmowane leki, jak na przykład antykoncepcja, jeżeli takie są, nie są przyczyną bólu głowy. Leczeniem bólu głowy zajmują się zwykle w Polsce neurolodzy, można się również zgłosić do poradni leczenia bólu.
Antykoncepcja -
Jakie są dostępne środki antykoncepcyjne, których mogą używać kobiety cierpiące na migrenę?
Antykoncepcja przeciwwskazana jest bezwzględnie w migrenie z aurą, migrenie w której ból trwa powyżej 72 godzin, również w przypadku, gdy osoba z migreną stosuje jako środek przeciwbólowy ergotaminę. Nie wskazana jest również u osób, które mają migrenę powikłaną czynnikami ryzyka rozwoju chorób naczyniowych, czyli choroby wieńcowej lub udaru mózgu. Czynnikami tymi są np. nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, palenie papierosów i ma 2 lub więcej tych czynników. Pozostałe osoby mające migrenę nie mają bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji. U części nich można spodziewać się nawet zmniejszenia ilości bólów migrenowych, ale u części może dojść do nasilenia dolegliwości. W takim przypadku antykoncepcja hormonalna jest również przeciwwskazana. Konkretny preparat powinien zaproponować lekarz ginekolog, poinformowany o tym, że osoba, której przepisuje go ma migreny.
Zmiana migreny -
Przez 15 lat mam bóle migrenowe, są one potwierdzone rezonansem, tomografia.w ostatnim roku przy bólach migrenowych pojawiło sie drętwienie rąk.Neurolog stwierdził ze jest to migrena skojarzona.Ponieważ migreny związane sa z cyklem miesiaczkowym , ostatnio zauwazyłam ze migrena( ból głowy ) zanika a w tym samym czasie pojawiają sie tylko dretwienia i mrowienia lewej strony ciała. Przyznam,że do bóli głowy byłam przyzwyczajona i wiedziałm co robić teraz te dretwienia mnie przerastaja nerwowo.Mam pytanie czy wlasnie te drętwienia moga być migreną innego rodzaju bez bółu głowy?
Migrena porażenna jest rzeczywiście jedną z postaci migreny powikłanej. Charakteryzuje się pojawieniem się aury pod postacią mrowienia, drętwienia kończyny górnej, czasem niedowładu połowiczego, po którym zwykle następuje osłabienie siły mięśniowej. Aura często trwa długo, do 24 godzin. Napady są zawsze jednostronne, ale mogą występować naprzemiennie. Teoretycznie, po aurze może nie pojawić się ból głowy, ale charakterystyczne dla tego typu jest, że zwykle pojawia się typowy ból migrenowy. Jeżeli wykonane były badania wykluczające uszkodzenie centralnego układu nerwowego, to neurolog znający pacjenta, dokładny wywiad i przebieg jego migreny na pewno wydał właściwą diagnozę.
Antykoncepcja a migrena -
Jakich środków antykoncepcyjnych mogą używać kobiety cierpiące na migrenę? Czy prawdą jest, że stosowanie minipigułek jest dozwolone i nie wpływa na gorsze samopoczucie?
W przypadku antykoncepcji hormonalnej zawsze istnieje ryzyko pogorszenia przebiegu migreny, czyli zwiększenia ilości napadów, wydłużenia napadów lub zwiększenia natężenia bólu migrenowego. Antykoncepcja hormonalna przeciwwskazana jest bezwzględnie we wszystkich rodzajach migreny z towarzyszącymi objawami neurologicznymi, czyli na przykład zaburzeniami widzenia, niedowładami, zaburzeniami mowy. W przypadku gdy napadom nie towarzyszą objawy neurologiczne i osoba nie przebyła udaru mózgu można ewentualnie rozważyć podanie antykoncepcji hormonalnej. W przypadku pogorszenia przebiegu migreny preparat należy odstawić i nie ponawiać prób z innym preparatem.
Zastrzyki przeciwbólowe doprecyzowanie -
Witam ponownie, chciałabym doprecyzować swoje pytanie, bo wkradło się nieporozumienie - ja już przyjmuję Imigran w zastrzyku podskórnie, w iniekcjach, a chciałabym zamienić Tramal w czopkach na Tramal w zastrzykach. Tak jak pisałam, działanie przeciwbólowe czopków jest zbyt wolne, a jeśli lek przeciwbólowy (Tramal, Ketanol) otrzymam w zastrzyku (poza Imigranem) - ulga przychodzi po bardzo krótkim czasie (kilka razy miałam wykonywany taki zastrzyk). Stąd moje pytanie - na jakich zasadach mogę przyjmować zastrzyki z Tramalu, gdyż z tego co wiem, musi je wykonywać osoba przeszkolona, czy to jest prawda? Czy powinnam wynająć w tym celu pielęgniarkę? Nie ukrywam, że nie chciałabym wzywać pogotowania za każdym atakiem, bo i lekarze w pogotowiu mają specyficzne podejście do migren i sama myśl o tym, że przeze mnie nie dojadą ratować ludzkie życie mnie od tego odstręcza. Chciałabym się dowiedzieć, czy lekarz neurolog może mi przepisać takie zastrzyki i nauczyć mnie ich wykonywania. Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź, Agnieszka
Tramal w aptekach otwartych jest dostępny w ampułkach po 50 mg do stosowania domięśniowego, podskórnego, dożylnego. Nie ma leku w formie ampułkostrzykawek takich w jakich dostępny jest Imigran lub inne preparaty, które pacjent może podać sobie sam po krótkim przeszkoleniu przez pielęgniarkę lub lekarza. Injekcje domięśniowe muszą być podawane w odpowiedni sposób i z zachowaniem zasad aseptyki przez osoby przeszkolone. Są to pielęgniarki, lekarze lub ratownicy medyczni. Mogą oni podać lek w warunkach domowych, ale nie mogą szkolić pacjentów lub ich rodzin w jaki sposób te injekcje wykonywać. Jeżeli injekcja domięśniowa zostanie wykonana w domu, przez osobę nieprzeszkoloną, będzie to wyłącznie na ryzyko tej osoby i bez żadnej gwarancji, że injekcja została podana we właściwy sposób. Przy podawaniu leków pozajelitowo, czyli w injekcjach zawsze jest większe ryzyko powikłań, na przykład ropnia pośladka. Odradzam podawanie tramalu w postaci injekcji przez osobę nieprzeszkoloną.
Aura migrenowa bez bólu głowy -
Osiem lat temu wystąpiły u mnie napady zaburzeń wzrokowych. Polegały one na trwających ok 20 minut iluzjach fortyfikacyjnych (o tym że tak się one nazywają dowiedziałem się później). Neurolog wykonał EEG, ale nie było w nim żadnych odchyleń od normy. Ponieważ po niektórych z napadów pojawiał się ból głowy uznał że te zaburzenia widzenia to aura migreny. Początek tych napadów zbiegł się z tym jak zacząłem przyjmowąć betabloker (Lokren), z powodów kardiologicznych. Kiedy Lokren został zmieniony na Betaloc ZOK napady ustały i nie było ich przez prawie 7 lat. Osiem miesięcy temu zmieniłem Betaloc ZOK na Beto i po kilku tygodniach napady wróciły. Było ich 2-3 w tygodniu. Kiedy spowrotem powróciłem do Betalocu spowrotem ustąpiły, ale tym razem nie całkiem. Przez 6 miesięcy miałem 2 napady, a w ciągu ostatniego tygodnia już kolejne dwa, ale mam teraz ciężki psychicznie okres (stres). Zaburzenie widzenia polega na ubytku w polu widzenia w okół którego pojawia się świecący zygzak, a obszar w pobliżu zygzaka migocze. Kształt zygzaka jest owalny, owal jest otwarty i poszerza się on aż dojdzie do granicy pola widzenia i wtedy zaburzenie widzenia się kończy (kiedy lekarz pokazał mi jakiś atlas z różnymi rysunkami bez wahania wybrałem dokładnie to co widzę i wtedy dowiedziałem się, że to są iluzje fortyfikacyjne). Po tych iluzjach kilka razy nastąpił gwałtowny ból głowy trwający kilkadziesiąt minut. Częsciej jednak zdarza się, że przez kilka godzin pobolewa mnie głowa w okolicy oka albo nad skronią i uchem, jednak nie jest to jakiś ból nieznośny. Nie muszę brać nawet środków przeciwbólowych, a jeśli już, to pomaga mi aspiryna. Bardzo często bólu nie ma w ogóle, co najwyżej kiepskie samopoczucie - rodzaj rozkojarzenia, problem z koncentracją gdy patrzę na coś bardzo pstrokatego (np. półki w supermarkecie) i uczucie w górze nosa przypominający stan jak przy katarze, ale bez wydzieliny. Taki stan kiepskiego samopoczucia trwa czasem nawet 2-3 dni, ale głowa mnie praktycznie nie boli. Te ataki czasem występują zupełnie niespodziewanie, ale kilkakrotnie wyraźnie mogłem je powiazać ze zdenerwowaniem (występowały natychmiast po silnych emocjach) albo z przemęczeniem (wtedy natępują na drugi dzień po przemęczeniu, gdy próbuję odpocząć). Neurolog, który mnie leczy stoi na stanowisku, że to aura migreny, ale ostatnio byłem u innego neurologa z powodu kręgosłupa i ten twierdził, że to jest raczej padaczka. Moje pytania: 1. Czy Pana zdaniem moja przypadłość to bardziej aura migreny czy jednak epilepsja. 2. Jak diagnozuje się migrenę z aurą, ale bez bólu głowy (wiem że coś takiego istnieje ale jest b. rzadkie) i gdzie taką diagnozę mogę potwierdzić? Co decyduje o odróżnieniu aury migreny od ataków padaczki? 3. Czy powiązanie napadów aury migrenowej (lub ewentualnie padaczki) słusznie wiążę z przyjmowanymi lub nie lekami? dziękuję za odpowiedz i poświęcony czas Pozdrawiam Tomide
Bywa niestety tak, że są problemy z odróżnieniem aury migrenowej od padaczkowej. Aura migrenowa trwa zwykle dłużej średnio 15-60 minut, w padaczce objawy trwają zwykle znacznie krócej 1-2 minuty. Aura migrenowa może pojawiać się przed bólem w trakcie i bez następującego bólu. U wielu jednak osób po napadzie padaczkowym występuje ból głowy podobny do migrenowego. Aura wzrokowa w migrenie występuje zwykle pod postacią mroczków, iskier, gwiazd, zygzaków, rozbłysków i w większości przypadków zlokalizowane są one na obwodzie pola widzenia. U chorych na padaczkę zmiany lokalizują się zwykle w centralnej części pola widzenia i głównie pod postacią kolorowych plam i kręgów. Niestety można również u części osób stwierdzić występowanie zarówno padaczki jak i migreny. Rozróżnienie obu tych chorób wymaga zwykle konsultacji doświadczonego neurologa, wykonania badań (EEG, NMR), a wątpliwości i tak mogą pozostać.