Pytania i odpowiedzi
Nasz specjalista czeka na Twoje pytania na portalu Facebook
Szum w uszach i delikatne mroczki przed oczami od 14 dni. Czy to nadal migrena? -
Około dwóch tygodni temu dostałam pierwszej w życiu migreny hemiplegicznej bez bólu głowy (kolorowe zygzaki, paraliż i mrowienie prawej ręki i prawej części twarzy). Przed migreną byłam rozdrażniona przez chwile sama ruszała mi się noga (przeciwna do strony paraliżu), odczuwałam "brak siły "w rękach i nogach. Migrenie towarzyszył dodatni odruch Babińskiego. Pogotowie zabrało mnie do szpitala tam stwierdzono, że mam tylko migrenę i wróciłam jeszcze tego samego dnia do domu. Od tamtego czasu ciągle głośno szumi mi w uszach, czasami dodatkowo słyszę coś jak uderzenia w bęben, często czuje jakbym miała za ciasny hełm na głowie jest uciśnięta i ciążka od niedawna zaczęły się bóle, najczęściej boli tył głowy lub lewa półkula. Ciśnienie mam takie jak zwykle 110/60. Czy ten szum w uszach i dziwne jakby delikatne mroczki przed oczami to nadal migrena? Ile dni mogą trwać takie drażniące objawy? Czy można je złagodzić? Czy migrena może towarzyszyć chorobie zakaźnej? Ostatnio stwierdzono u mnie krztusiec.
Ból głowy typowy w migrenie zwykle trwa do 72 godzin, ponieważ bólu w zasadzie nie było, a objawy utrzymują się nadal, wskazane byłoby zgłoszenie się do lekarza neurologa i potwierdzenie rozpoznania. W migrenie typowe jest, że pomiędzy napadami, pacjent nie ma żadnych dolegliwości. W krztuścu ewentualnie mogą pojawić się bóle głowy, często związane z uporczywym, silnym kaszlem, w sytuacjach skrajnych może powstać nawet krwiak wewnątrzczaszkowy, ale są to sytuacje absolutnie skrajne i w szpitalu je wykluczono. Dorośli krztuśca przechodzą zwykle dość łagodnie.
Silne bóle głowy -
Mam pytanie odnośnie bólu głowy. Moją żonę nękają kilka razy w miesiącu bardzo silne bóle głowy, który nie ustępuje kilka dni. Chodzi do różnych lekarzy ale żaden nie znalazł przyczyn tego bólu. Po ostatnim badaniu krwi wyszło że ma erytrocyty na poziomie 5.1. Czy to może być przyczyną tego bólu głowy? Jak można żonie doraźnie pomóc i do jakiego specjalisty powinna się dostać?
Migrena charakteryzuje się niestety bardzo silnymi bólami głowy, które mogą trwać do 3 dni i pojawiać się nawet kilka razy w miesiącu. Z przytoczonego opisu wynika, że może to być typowa migrena. Nie znamy przyczyny bólów migrenowych i w większości przypadków rozpoznaje się ją na podstawie wywiadu, a nie badań dodatkowych. Istnieją bardzo rzadkie choroby charakteryzujące się zwiększeniem ilości krwinek czerwonych czyli erytrocytów i jednym z objawów w nich występujących są uporczywe bóle głowy, ale wielokrotnie częściej bóle głowy związane są na przykład z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Diagnostykę bólów głowy zaczęłabym u internisty, a po wykluczeniu chorób, w przebiegu których pojawiają się bóle głowy, skierowałabym pacjenta do neurologa, który jest lekarzem najlepiej wyszkolonym do diagnozowania i leczenia silnych bólów głowy.
Herbata a migrena -
Czy przy bólach migrenowych można pić herbatę? Gdzieś czytałam, że herbata zawiera kofeinę. Może to ma to jakiś wpływ na migreny?
Herbata nie jest typowym pokarmem, który wywołuje bóle migrenowe. Nie ma powodu, żeby jej nie pić. Jeżeli jednak osoba z migreną stwierdzi, że po wypiciu herbaty zwykle pojawia się ból głowy, to oczywiście należy to potraktować indywidualnie i jej unikać.
Właśnie ok. godz. 16 minęła mi dzisiejsza migrana -
Migreny mam od 15-go roku życia, wydaje mie się , że na tle alergicznym związanym ze spożyciem cukru mlecznego. Od wczoraj stosuje enzym laktaza. Jednak wczoraj wieczorem byłam u znajomych i wypiłam 1/2 kieliszka nalewki domowej i myslę, że tym razem to ona była przyczyną. Największy problem jest ze znalezieniem lekarza, który chciałby mi pomóc. czy jest ktoś taki w Koszalinie/ Enzym laktaza "przepisałam" sobie sama właściwie z bezsilności, bo cukier mleczny jest stosowany w tak wielu produktach, że trudno go uniknąć.
Nie ma żadnych dowodów na związek migreny z alergią na pokarmy mleczne lub nietolerancją mleka, która wiąże się z niedoborem enzymu laktazy. Nie ma żadnego sensu, kupowanie enzymu laktazy, który jest drogi i na pewno nie pomoże na migrenę. Jeżeli stwierdza się niedobór laktazy należy unikać pokarmów mlecznych zwłaszcza nie przetworzonego mleka, a nie dodawać laktazy do pokarmów. Alkohol może niestety nawet w małych ilościach być czynnikiem wywołującym napad bólu głowy i jeżeli widzi się taką zbieżność w czasie można jedynie unikać tego czynnika. Lekarzem, który jest najlepiej przygotowany do udzielania porad i leczenia migreny jest zwykle neurolog lub lekarz innej specjalności specjalizujący się w leczeniu bólu.
Jak można wyleczyć się z migreny ? -
Jak można wyleczyć się z migreny ?
Nie można się wyleczyć z migreny. Jest to choroba przewlekła o niejasnej etiologii, potrafimy jedynie leczyć napady bólowe, uczyć pacjentów jak sobie z nimi radzić i unikać czynników, które mogą je nasilać.
Czy można wyleczyć się z migreny? -
Czy można wyleczyć się z migreny?
Nie można wyleczyć się z migreny. Jest to choroba o nieznanej etiologii, więc nie znamy również na nią leku. Wiele natomiast wiadomo o różnych czynnikach, które mogą wywołać ból migrenowy, lub go nasilić. Warto więc, zastanowić się co u danej osoby, indywidualnie, może być takim czynnikiem wywołującym. Migrenę mogą wywołać: brak snu i zbyt długi sen, alkohol, niektóre pokarmy takie jak na przykład czekolada, kawa, niektóre dodatki do potraw. Jeżeli nauczymy się prawidłowo reagować na ból migrenowy i unikać czynników, które go wywołują, to możemy w dużym stopniu złagodzić jej przebieg.