Pytania i odpowiedzi
Nasz specjalista czeka na Twoje pytania na portalu Facebook
Bóle głowy -
Witam. Moja córka leczy się u neurologa, na bóle głowy, ma 22 lata, miała robiony rezonans 2 lata temu i wyszło jej, że ma torbiela na szyszynce, ale do tej pory lekarz nie jest pewien czy to od tej torbieli boli ją ta głowa. Teraz zażywa nimesil, ale od 1 pazdziernika zaczeła studia, pracę, kurs angielskiego i znowu boli ją glowa, wydaje mi się ,że to wszystko z przemeczenia, ominęła dwie wizyty, bierze też tabletki antykoncepcyjne yasmin, byc może też skutkiem ubocznym są te bóle głowy. Lekarz neurolog proponowalł jej terapię 3 m-czną lekami, nie znam nazwy, ale się nie zgodziła, faszeruje się ibupronem, ale te bóle głowy jej nie przechodzą, domowe sposoby też odrzuca, jest uparta, w jaki sposob leczy sie takie bóle głowy? Pozdrawiam.
Nie ma jednej właściwej terapii bólu głowy. Po pierwsze leczenie zależy od rozpoznania typu bólu głowy, w przypadku córki jest jeszcze dodatkowe utrudnienie w postaci torbieli w szyszynce. Bóle głowy mogą nasilać się z powodu używek takich jak kawa, alkohol, stres, przewlekłe zmęczenie, niewłaściwa dieta, ale również antykoncepcja. Istnieją leki inne od przeciwbólowych do stosowania przewlekłego, które może zaordynować neurolog, zwłaszcza, gdy podejrzewa, że pacjent nadużywa leków przeciwbólowych. Co do rodzaju leku przeciwbólowego, czy jest to nimesulid, czy ibuprofen nie ma wielkiej różnicy, do decyzji pacjenta należy, który lek mu lepiej łagodzi ból. Tak więc, w przypadku częstych bólów głowy, o nie do końca jasnej etiologii oraz podjętej przez córkę decyzji o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej zdecydowanie wskazane byłoby zgłoszenie się do swojego neurologa.
Migrena przewlekła, długotrwałe bóle głowy -
Dzień dobry! Z migrena walczę od jakię 15 lat obecnie mam 35 lat. Zażywam cinie od jakis 2 lat i chyba zaczynam sie uzależniać od tych leków, ponieważ od 3 miesiecy mam codzienne nocne migreny i konieczne jest wziecie tabetki. Nie mam aury mimo licznych obserwacji. Na pewno wiem, że alkohol i stres wywoluje u mnie migrenę. Z uwagi na to że tak czeste mam te napady nie wiem juz co powinnam jeść, a czego nie. Unikam kawy czekolady, cytrusow, serów, a i tak to nic nie pomaga. Źle sypiam przez ból nocny. Biore w nocy tabletkę i wstaje już bez bólu, ale tak jest już co noc. Prosze o jakąs radę jak podjąć leczenie aby dało to jakieś rezultaty. Moze powinnam wyniki jakies zrobić? pozdrawiam
Bóle migrenowe sporadyczne mogą niestety przejść w postać przewlekłą. Ból pojawia się co najmniej 15 dni w miesiącu przez minimum 3 miesiące. Znacznie częściej dotyczy to kobiet, często jest to właśnie postać migreny bez aury. Jest sporo czynników, które może powodować przejście migreny sporadycznej w przewlekłą, jednym z nich może być nadużywanie leków przeciwbólowych, ale raczej nie "tryptanów", czyli np. cinie. Rozpoznanie migreny przewlekłej powinien postawić neurolog i opiera się ono głównie na zebraniu wywiadu, a nie wykonywaniu badań dodatkowych. Po postawieniu rozpoznania można rozpocząć leczenie, które opiera się na wielomiesięczny, czasem kilkuletnim podawaniu leków innych niż przeciwbólowe. Zdecydowanie, więc wskazane byłoby obecnie skonsultowanie się ze swoim lekarzem neurologiem.
Jak walczyć z migreną która pojawia się podczas miesiączki? -
Witam, Mam pytanie - jak walczyć z bólem głowy, który pojawia się w trakcie miesiączki? Gdzie powinnam się udać z tym problemem? Do neurologa czy ginekologa? Moje silne bóle pojawiaja się zarówno przed jak i w trakcie okresu. Pozdrawiam
Migrena miesiączkowa lub okołomiesiączkowa jest jedną częściej występujących postaci bólu migrenowego. Migrenę miesiączkową rozpoznaje się gdy ból pojawia się w okresie 2 dni przed miesiączką i w trakcie trwania miesiączki. Czasem taki ból trwać może nawet kilka dni. Podejrzewa się, że za występowanie tego rodzaju bólu odpowiedzialne są zmiany w cyklu hormonalnym kobiety. Dowodem na to może być 3 krotnie częściej występowanie migreny u kobiet niż u mężczyzn oraz częste ustępowanie bólów w okresie ciąży i menopauzy. Bóle migrenowe okołomiesiączkowe leczy się podobnie jak typową migrenę, ale można zastosować również inne leki w okresie okołomiesiączkowym. Jeżeli ból głowy nie wiąże się z antykoncepcją hormonalną, a tak bywa, to należy zwrócić się o pomoc do neurologa.
Ból głowy i odstający guzek na nodze -
Obecnie mam 16 lat. Kiedy miałam ok. 11/12 lat zaczęła mnie silnie boleć głowa w okolicach skroni. ok. rok, 2 lata wcześniej na nodze pojawił się mały odstający guzek. Zapisałam się więc do neurologa (nie wspominałam o guzku), po prostu powiedziałam, że od pewnego czasu bardzo boli mnie głowa. lekarz przeprowadził na mnie jakiś test-kazał mi wstać, wyciągnąć ręce do przodu, zacisnął je, i później ja musiałam zacisnąć jego, potem musiałam się obrócić. po wszystkim zapytał, czy boli mnie głowa. odpowiedziałam, że nie(bo tak było), ale kiedy usiadłam rzeczywiście czułam ból (nie był on silny, ale głowa zaczęła boleć) nie mówiłam o tym. lekarz przepisał tabletki, kazał brać je przez miesiąc, gdyby nie pomogły miałam przyjechać ponownie. ból jednak trochę ustąpił, więc nie zwróciłam się do neurologa ponownie. w tej chwili głowa boli mnie tylko 3/4 razy w ciągu miesiąca. Niepokoję się jednak, że mogę być na coś chora. Czemu miał służyć test wykonany przez neurologa? Co on miał wykryć? Czy guzek na nodze może mieć jakieś powiązanie z bólem głowy? Na jakie badania mogę się udać, by przekonać się, że wszystko jest ze mną w porządku? proszę o odpowiedź . Z góry bardzo dziękuje.
Po pierwsze trzeba się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu i pokazać "guzek" na nodze. Lekarz zdecyduje czy wymaga on jakiejś dalszej diagnostyki, czy jest to mały włókniak lub tłuszczak, który nie wymaga leczenia. Badanie które zostało wykonane w gabinecie neurologa było prawdopodobnie typowym, podstawowym badaniem neurologicznym i nie służyło wywołaniu bólu, tylko sprawdzeniu podstawowych odruchów. Zdecydowanie wskazana byłaby kolejna wizyta u neurologa i ponowne opisanie dolegliwości i postawienie rozpoznania. W przypadku migreny, która jest choroba osób młodych , a czasem dzieci, objawy mogą trwać wiele lat i dobrze jest nauczyć się sobie " z nią radzić", wiedzieć jakie leki przyjmować, jak często. Neurolog również powinien zadecydować, czy jest potrzeba wykonania jakiś bardziej precyzyjnych badań poza badaniem lekarskim w gabinecie.
Migrena z aurą -
Witam. Migreny mam od 13 r.ż. Teraz mam lat 28. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób, aby migren w ogóle się pozbyć, a nie tylko powodować, że będą miały łagodniejszy przebieg? Moje objawy: zaburzenie widzenia, zaburzenie mowy, drętwienie ciała. Biorę diphergan na chwilę przed atakiem, pomaga, ale nie zawsze i po nim czuję się senna. Lekarz neurolog przepisał mi też vicebrol. Rezonans nie wykazał żadnych zmian.
Migrena jest chorobą o nieznanej do końca etiologii, nie znamy, więc na nią również skutecznego leczenia. Często rozpoczyna się w okresie nastoletnim i u kobiet zwykle jest najbardziej nasilona w okresie , gdy miesiączkują. Objawy migreny mogą zmniejszyć się lub nawet całkowicie ustąpić w okresie menopauzy. Niestety nie ma żadnej gwarancji i nie wiadomo czemu u części kobiet tak się dzieje, a u innych nie. W przypadku migreny tak zwanej przewlekłej, czyli gdy bóle występują nawet powyżej 15 dni w miesiącu zaleca się leczenie przewlekłe, stałe, czasem wieloletnie + leki stosowane w razie napadu bólu. Jest kilka grup leków stosowanych do leczenia przewlekłego, decyzję o rodzaju leczenia podejmuje neurolog w porozumieniu z pacjentem, czyli lekarz, który zna historię choroby pacjenta oraz czasem inne choroby jej towarzyszące. W typowej migrenie nie stwierdza się żadnych zmian w rezonansie magnetycznym głowy.
Ból głowy a zapalenie zatok -
Dd jakiegos czasu boli mnie głowa, myślałam że przyczyną może być zapalenie zatok. Ból odczuwam głównie przy schylaniu głowy. Proszę o poradę.
Jest kilka rodzajów przewlekłych bólów głowy o nieznanej przyczynie, są również bóle głowy związane z jakąś uchwytną przyczyną, jak na przykład: przewlekłe zapalenie zatok, jaskra, nierozpoznana wada wzroku. Przyczynami bólów głowy mogą być również różne choroby ogólnoustrojowe, częstym przykładem jest tu nierozpoznane lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie tętnicze. To, że przy schylaniu się boli głowa, nie jest żadnym dowodem na to, że przyczyną jest zapalenie zatok. Przedłużający się lub nawracający silny ból głowy jest zawsze wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza.