Stres a ból głowy
Ból głowy jest jednym z bardziej powszechnych symptomów wśród osób zgłaszających się do lekarza. Istnieje wiele przyczyn występowania bólu głowy, a niektóre z nich mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości wynikające z życia w ciągłym stresie i pośpiechu. Stres silnie wpływa na ogólne samopoczucie i jest niekorzystny dla naszego organizmu. Reakcje na stres są różne: bóle żołądka, bezsenność, bóle mięśni, bardzo często są to także bóle głowy.
Ból głowy wywoływanego przez stres
Gdy ból głowy pojawia się na podłożu nerwowym najczęściej mówimy o tak zwanym napięciowym bólu głowy. Ból głowy może się pojawić zarówno po długotrwałym stresie, jak i po jednorazowym wydarzeniu gwałtownie podnoszącym poziom stresu. Czynniki, które wywołują stres to m.in.: znaczące zmiany w życiu, zmiany przyzwyczajeń, bądź brak wypoczynku.
Konsekwencją tego mogą być napięciowe bóle głowy, które charakteryzują się niezbyt dużym natężeniem, odczuwaniem ucisku w głowie, który przypomina zaciskającą się wokół głowy obręcz.
Nie zawsze przyczyną napięciowych bólów głowy jest jednak stres. Powodem jego występowania może być również nieodpowiednia pozycja ciała, co może powodować ucisk, szczególnie w czasie siedzenia. Za napięciowy ból głowy odpowiadają także przemęczenie organizmu, czy głód.
Stres jest również wymieniany jako jeden z czynników prowokujących migrenowy ból głowy. Migrena cechuje się między innymi:
- bardzo dużym natężeniem bólu,
- pulsującym charakterem,
- czasem trwania epizodu bólu nawet do 72 godzin,
- występowaniem dodatkowych objawów, takich jak: nudności, wymioty czy światłowstręt.
Więcej o rozpoznaniu migreny można przeczytać w artykule. Pamiętaj, że powtarzający się ból głowy zawsze jest niepokojącym sygnałem ze strony organizmu i wymaga diagnostyki lekarskiej i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Charakterystyka napięciowego bólu głowy
Napięciowy ból głowy to jeden z najczęściej występujących rodzajów bólu głowy. Charakteryzuje się on tym, że uczucie bólu narasta powoli, a on sam pojawia się zazwyczaj popołudniu po stresującym dniu.
Napięciowy ból głowy:
- jest obustronny,
- pacjenci opisują go jako ściskający, opasujący lub świdrujący, bywa porównywany do uczucia ściskającej opaski lub czapki,
- często lokalizowany jest w skroniach lub potylicy, czasem obejmuje całą głowę,
- narasta powoli i nie ulega nasileniu pod wpływem wysiłku fizycznego,
- u części pacjentów występuje wraz z uczuciem napięcia i ściskania w obrębie szyi.
- Wyróżniamy dwie postaci napięciowego bólu główy: epizodyczną, występującą mniej niż 15 dni w miesiącu i chroniczną, która utrudnia życie powyżej 15 dni w miesiącu.
Leczenie bólu głowy spowodowanego stresem
Jeżeli ból głowy spowodowany jest napięciem, to leki przeciwbólowe niwelują jego objawy jedynie chwilowo, a przyczyna pozostaje niezmieniona.
W leczeniu napięciowych bólów głowy należy zadbać nie tylko o swoje ciało, ale i psychikę.
Najlepszym sposobem na radzenie sobie z napięciowym bólem głowy jest niedopuszczenie do jego powstawania. Nasz styl i tempo życia ma bardzo duży wpływ na to, co dzieje się w organizmie. Oprócz radzenia sobie z codziennymi stresami w profilaktyce napięciowych bólów głowy ważną rolę odgrywają: utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i prostych pleców podczas pracy, czy nauki przy biurku, robienie kilkuminutowych przerw i masaże pleców.
Wpływ na redukcję stresu ma z pewnością:
- uprawianie sportu,
- wysypianie się i ustalone godziny snu,
- zdrowa dieta i regularne spożywanie posiłków,
- robienie sobie przerw w pracy,
- pozytywne nastawienie,
- treningi relaksacyjne,
- spożywanie łagodnych ziół uspokajających,
- codzienny 30 minutowy spacer.
Zazwyczaj, jeśli ból nie jest przewlekły i bardzo silny, wystarczają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli i one nie działają, można zwrócić się po pomoc do lekarza, który dostosuje leczenie do typu i nasilenia bólu.